Kako izbrati pravi alarmni sistem?
nedelja, februar 12th, 2012
Alarmni sistemi postajajo čedalje pomembnejši element pri zagotavljanju varnosti ljudi in premoženja. Na trgu obstaja velika ponudba alarmnih sistemov, zato je pomembno, da se odločimo za nakup pravega.
Najpomembnejši korak pri nakupu alarmnega sistema je že sama odločitev za nakup. Zelo dobro je, če se za to odločimo še preden nam ogenj uniči premoženje, oziroma nam vlomilec ukrade dragocene predmete. Pogosto se namreč ljudje za nakup alarmnega sistema odločimo prepozno, z neuporabo alarmnega sistema pa svojo varnost prepuščamo naključju. Za to v resnici ni prav nobenega dobrega razloga, saj so alarmni sistemi danes že izjemno izpopolnjeni ter zanesljivi in tudi cenovno ugodni.
Tehnologija je na področju alarmnih sistemov precej napredovala, saj lahko danes upravljamo z alarmnim sistemom, kar preko telefona – stacionarnega ali pa mobilnega. Ob sprožitvi alarma so sistemi sposobni na to opozoriti uporabnika (in druge izbrane osebe) ravno tako preko telefona.
Na splošno lahko alarmne sisteme razvrstimo v dve skupini: žični ter brezžični alarmni sistemi. Žični sistemi so lahko nekoliko bolj zanesljivi, prav tako pa so povsem prilagojeni vašim željam ter samemu objektu varovanja. Potrebujejo sicer strokovno namestitev, a so trajnejši in zato dolgoročna naložba. Brezžični alarmni sistemi ne potrebujejo strokovne inštalacije in inštalacija je manj zapletena, kar je velikokrat vzrok odločitve za to vrsto sistemov. Tudi osebe, ki se pogosto selijo oziroma nameravajo to v kratkem storiti se večkrat odločijo za to možnost. Tudi brezžični sistemi so precej zanesljivi, za razliko od žičnih pa delujejo na baterije. Veliko naprav ima že integrirano možnost žičnega načina in brezžičnega načina, tako je odločitev lažja, posebej še v primeru, ko potrebujemo v istem objektu nekje žični, drugje pa brezžični sistem.
Primer kompletnega sistema brezžičnega alarma običajno sestavlja več komponent, kot so: brezžična alarmna centrala z opozarjanjem na telefon in nadzorovanjem, ki hkrati premore možnost razširitve z dodajanjem komponent, zraven je priložen daljinski upravljalnik, brezžični digitalni senzor premikanja z zaščito pred neresničnim alarmom in notranja sirena. Žični sistem vsebuje dodatno še tipkovnico z digitalnim prikazovalnikom stanja vsakega dela (območja) sistema in združuje inovativne lastnosti alarmnega sistema z naprednimi območnimi širitvami.
Ti sistemi omogočajo programiranje različnih območij varovanja in so zelo primerni za varovanje bivalnih površin, tako stanovanj, kot tudi stanovanjskih hiš, seveda pa so uporabni tudi za varovanje poslovnih stavb, skladišč, povsod kjer je potreba po varovanju več območij.
Alarmne naprave je potrebno redno vzdrževati in preverjati stanje baterij, saj je tudi od tega odvisna vaša varnost. V nadaljevanju bomo predstavili nekaj naprav s katerimi lahko dodatno prilagodimo svoje sisteme. Brezžična tipkovnica s katero krmilimo sistem ima LED prikazovalnik in indikatorje za prikazovanje stanja sistema, vgrajen ima senzor prirejanja in šteje število poizkusov vnosa dostopnega gesla, redno izvaja samokontrolo in sporoča rezultat sistemu za nadzor. Brezžični zvočni indikator ima več funkcij, lahko se obnaša kot alarm, zvonec, signal, zato ima možnost sprejema impulza iz različnih naprav, za vsako od njih je možno dodeliti različen zvok. Zunanja sirena ima ločeno električno napajanje in vgrajeno rezervno baterijo, ob vključitvi signalizira tudi z utripajočo barvno svetlobo. S centralno enoto komunicira dvosmerno, vgrajen ima senzor za nepooblaščeni dostop in v primeru le-tega se sproži zvočni alarm.
Za svetovanje pred nakupom in izvedbo ter montažo sistema se je priporočljivo obrniti na izkušene izvajalce, saj bomo s kvalitetno sestavo pridobili dobro varovanje svojih prostorov.